19 Mart 2011 Cumartesi

Lanetlenmiş Kadınlar / Charles BaudelaireBaudelaire'in 1857 Ağustos'unda, yayımlanalı bir aydan fazla olmamışken yasaklanan şiiri "Lanetlenmiş Kadınlar"ın çevirisi Erdoğan Alkan'a ait. (Tanrı ve Şeytan İkileminde Bir: Charles Baudelaire)

Belgeseldeki görüntüler, Hindistan başta olmak üzere Mısır, Myanmar, Tonga, Sri Lanka, Namibia, Kenya ve Antartika'da geçirdiği 14 yılın fotoğraf ve videolarıyla Gregory Colbert'in. (http://www.ashesandsnow.org/)

Kanadalı fotoğrafçı "İnsanlar ve hayvanların ahenk içinde yaşadıkları bir dünya"ya olan özlemini ve inancını "Ashes and Snow" adlı projesiyle, The Nomadic Museum (Göçebe Müze) ile 2002 yılından bu yana 10 milyondan fazla kişiye tanıtmış. New York, Mexico, Tokyo ve daha pek çok ülkede sergilenen bu doğa(l) müzenin Türkiye'ye de uğraması düşüyle… (Tanıtım bilgisi: Gürol Korkmaz)

(Yazı ve video Mavi Melek Resimli Edebiyat ve Sanat Dergisi’nden alınmıştır. Şiirin İngilizce ve Türkçe çevirilerine de http://mavimelek.com/lanetlenmis_kadinlar.htm adresinden ulaşılabilir.)

0 Yorum: